Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Cel studiów:
Przygotowanie kadry menedżerskiej do efektywnego zarządzania placówkami służby zdrowia. Skutecznie zarządzać nimi mogą jedynie menedżerowie profesjonalnie przygotowani, posiadający zarówno wiedzę w zakresie funkcjonowania jednostek służby zdrowia, ich restrukturyzacji i przekształcania, wdrażania jakości i zarządzania personelem, ale również umiejętność analizowania i prawidłowego odczytywania potrzeb rynku.
Przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w zakresie zarządzania marketingowego, zarządzania przez jakość (akredytacja, system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2000), kierowania zespołami pracowniczymi oraz kształtowania praktycznych umiejętności, niezbędnych w realizacji funkcji kierowniczych. Profilowanie programu studium przesądziło o doborze osób prowadzących zajęcia. W realizację programu zaangażowani będą zarówno pracownicy naukowo - dydaktyczni, jak i menedżerowie z zakładów opieki zdrowotnej.
Uzyskiwane uprawnienia:
Słuchacz uzyskuje niezbędną wiedzę i kwalifikacje do pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach służby zdrowia.
Adresaci studiów:
Słuchaczami studiów są między innymi menedżerowie służby zdrowia kierujący publicznymi i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, pracownicy wydziałów zdrowia, organów administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego, pracownicy działów administracji zakładów opieki zdrowotnej, pracownicy instytucji ubezpieczeń zdrowotnych, a także te osoby, dla których ważnym elementem pracy zawodowej jest kompetencja w zakresie organizacji i zarządzania służbą zdrowia.
Studium przeznaczone jest dla osób prowadzących własną działalność oraz pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W studium może uczestniczyć personel medyczny zajmujący stanowiska kierownicze lub chcący je zajmować w przyszłości, oraz osoby, które nie mają wykształcenia medycznego a są odpowiedzialne za zarządzanie zakładem. Studium jest także skierowane do osób kończących uczelnie, przygotowując ich do zajęcia w przyszłości stanowisk kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej.
Ramowy program studiów:
W czasie dwóch semestrów zajęć słuchacze uczestniczą m.in. w wykładach, seminariach i laboratoriach. Zakres tematyczny obejmuje m.in. przedmioty menedżerskie jak: kierowanie w zakładach opieki zdrowotnej, sztuka negocjacji i mediacji czy zasady tworzenia biznes planu; przedmioty ogólnoekonomiczne: podstawy gospodarki rynkowej, rachunkowości, zarządzanie finansami oraz przedmioty kierunkowe z zakresu ochrony zdrowia.
- biznesplan dla zakładu opieki zdrowotnej
- etyka w jednostkach ochrony zdrowia
- fundusze strukturalne w ochronie zdrowia
- gospodarka lekiem i elementy farmakoekonomii
- gra w przedsiębiorstwo
- marketing usług medycznych
- nadzór sanitarno – epidemiologiczny i zarządzanie bezpieczeństwem pacjenta
- negocjacje
- podstawy organizacji i zarządzania w instytucjach
- podstawy prawne działalności w zakresie opieki zdrowotnej
- podstawy rachunkowości w jednostkach ochrony zdrowia
- prawo pracy
- promocja zdrowia
- Public Relations w ochronie zdrowia
- rachunek kosztów i elementy rachunkowości zarządczej w zarządzaniu jednostkami ochrony zdrowia
- seminarium Dyplomowe
- strategia zarządzania i planowania w jednostkach ochrony zdrowia. Zarządzanie strategiczne
- strategie kontraktowania świadczeń medycznych
- systemy informacyjne i informatyczne oraz ich zastosowanie w zarządzaniu służbą zdrowia
- systemy ubezpieczeń w ochronie zdrowia
- wybrane psychospołeczne aspekty zarządzania
- zarządzanie jakością w służbie zdrowia
- zarządzanie zasobami ludzkimi i motywowanie pracowników
Forma zaliczenia:
GRA W PRZEDSIĘBIORSTWO (wirtualny zakład opieki zdrowotnej) – jako nowoczesna forma dydaktyki szkoły wyższej polegać będzie na rozwiązaniu przez słuchaczy zadania typu „case study”, związanego z funkcjonowaniem zakładu opieki zdrowotnej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi IT. Uczestnicy gry będą podejmowali szereg decyzji związanych z prowadzeniem wirtualnego zakładu opieki zdrowotnej, podobnych do tych, które muszą podejmować menedżerowie jednostek ZOZ działających w rzeczywistości. Wyjątkowym walorem tej formy zaliczenia jest realizm sytuacji i konieczność zespołowego podejmowania strategicznych decyzji, które na ostatecznej prezentacji umożliwią komisji ocenę wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania podmiotami leczniczymi zdobytych podczas nauki na studiach podyplomowych.
Liczba godzin: 200
Czas trwania studiów: 2 semestry
Opłata za studia: wysokość czesnego w zależności od ilości rat
1 rata - 3600 zł
2 raty - 1900 zł
10 rat - 400 zł